PROJE FAALİYETLERİ

Kısa adı URBANREC Türkiye Konferansı olan Hacimli Atıkların Döngüsel Ekonomiye Yönelik Geri Dönüşümü ve Yeniden Kullanımı Uluslararası Konferansı, 26-27 Eylül 2019 tarihlerinde Wyndham Grand İzmir Otelde yaklaşık 150 kişinin katılımıyla yapıldı. 

International Conference on Bulky Waste Recycling and Reuse Towards Circular Economy (URBANREC Conference Turkey in short) has been held on 26-27 September 2019 in Wyndham Grand Izmir Hotel with participation of about 150 people.

(01.11.2019)

URBANREC Projesi'ni yaygınlaştırmak amacıyla İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ile birlikte kurum içi eğitim faaliyetlerini başlattı. Bu kapsamda Bornova Belediyesi Kültür Merkezi'nde muhtarların ve belediye çalışanlarının katıldığı eğitim programı düzenlendi. Kirlilik, nedenleri, hacimli atıkların yönetimi, yeniden kullanım ve geri dönüşümü konularını içeren eğitimi  İYTE Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aysun Sofuoğlu verdi. Üç gün süren ve üç ayrı grubun katıldığı eğitimlerin sonunda katılımcılar, Bornova Belediyesi'nin kurduğu Atık Getirme Merkezi'ni de ziyaret etti.

(03.10.2019)

URBANREC IYTE ekibinden Prof.Dr. Aysun SOFUOĞLU, Prof.Dr. Funda TIHMINLIOĞLU ve Prof.Dr. Sait Cemil SOFUOĞLU, URBANREC projesinin Türkiye’den diğer ortağı olan Bornova Belediyesi Dış İlişkiler Müdürlüğünden Başak Turhan ve Erdem Muhtaroğlu ile birlikte Bornova Belediye Başkanlığına yeni seçilen Dr. Mustafa İduğ’u tebrik için ziyaret ettiler. Sayın İduğ’a proje hakkında bilgi verilerek kısa vadede yapılacak proje faaliyetleri görüşüldü.

 

(29.05.2019)

AB Komisyonu tarafından projenin denetlendiği URBANREC 33. ay toplantısı 3-6 Şubat 2019 tarihlerinde Brüksel’de yapıldı. Toplantıya İYTE’den Prof.Dr. Aysun Sofuoğlu katıldı.

 

(29.05.2019)

URBANREC 30. ay toplantısı ortaklardan RAMPH ev sahipliğinde Stuttgart, Almanya’da yapıldı. İYTE’den toplantıya Prof.Dr. Aysun SOFUOĞLU ve Prof.Dr. Sait Cemil SOFUOĞLU katıldı. İlk gününde proje iş paketlerindeki gelişmelerin değerlendirildiği toplantının ikinci gününde Eğitmenlerin Eğitimi aktivitesi ve Networking faaliyetleri yapılmıştır. İYTE tarafından geliştirilen ahşap-plastik kompozit parçalar sergilenmiştir.

(29.05.2019)

URBANREC 25. ay toplantısı 18-20 Haziran 2018 tarihlerinde Bordeaux, Fransa’da yapıldı. İYTE’den Prof.Dr. Aysun Sofuoğlu’nun katıldığı toplantıda proje gelişiminin her iş paketi için ayrı ayrı sunularak değerlendirilmesinin yanısıra proje ortaklarından RESCOLL firmasının tesislerine inceleme ziyareti yapıldı. Proje’nin ikinci Teknik Çalıştayı ve Örgülenim Etkinliği RESCOLL’un davetiyle ve düzenlemesiyle 200 katılımcı ile yapıştırıcılar konusunda gerçekleştirildi.

(27.07.2018)

AB Komisyonu tarafından projenin denetlendiği URBANREC 21. ay toplantısı 19-23 Şubat 2018 tarihlerinde Kortrijk-Mechelen, CENTEXBEL Araştırma Merkezi, Belçika’da yapıldı. Toplantıya İYTE’den Prof.Dr. Aysun Sofuoğlu ve Prof.Dr. Funda Tıhmınlıoğlu katıldı. AB Komisyonu Denetçisinin katılımıyla gerçekleşen toplantıda proje gelişiminin her iş paketi için ayrı ayrı sunularak değerlendirilmesinin yanısıra proje ortaklarından Vanheede ve Procotex firmalarına inceleme ziyaretleri yapıldı. Toplantıda İYTE geliştirdiği formül ile pilot ölçekte üretilen tahta-plastik kompozit örneğini sundu. Yine proje ortaklarından IMOG atık getirme ve geri kazanım merkezlerine inceleme gezisi düzenlendi. Onbir belediyeden oluşan konsorsiyumun atık getirme ve geri kazanım merkezleri Avrupanın en eski, dolayısıyla en gelişmiş örneğini oluşturmaktadır. Ayrıca, proje ile elde edilmesi planlanan ürünler için bir dış uzman denetiminde iş planı/modeli yapısal ve içerik açısından değerlendirildi. Ek olarak, AB Komisyonu Proje Denetçisinin katılımıyla projenin ilk Teknik Çalıştayı ve Örgülenim Etkinliği – Plastik tekstil kompozitleri ve geri kullanım merkezleri konusunda gerçekleştirildi.

(27.07.2018)

URBANREC 18. ay toplantısı 14-15 Kasım 2017 tarihlerinde Espinho, Portekiz’de yapıldı. İYTE’den Prof.Dr. Aysun Sofuoğlu, Prof.Dr. Funda Tıhmınlıoğlu ve Prof.Dr. Sait Cemil Sofuoğlu’nun katıldığı toplantıda proje gelişiminin her iş paketi için ayrı ayrı sunularak değerlendirilmesinin yanısıra proje ortaklarından Eurospuma firmasının yatak üretim tesislerine inceleme ziyareti yapıldı. Toplantıda İYTE laboratuvar çalışmaları ile formüle ettiği ahşap-geri kazanılmış plastik kompozitlerinin laboratuvar ölçeğinde üretilen ilk örneklerini sergiledi.

(27.07.2018)

Atık Getirme Merkezleri ve Hacimli İri Atıklar İzmir Belediyeleri Çalıştayı yapıldı. Bornova Belediye Başkanı Olgun Atilla ve İYTE Rektörü Prof.Dr. Mustafa Güden’in açılış konuşmalarını takiben konuyu yasal boyutlarından uygulama sorunları boyutlarını anlatan 12 konuşma yapıldı.

Program Broşürü

(17.05.2017)

Bornova Belediye Başkanı ve Belediye Yöneticilerine Prof. Dr. Aysun Sofuoğlu tarafından URBANREC proje sunumu gerçekleştirildi.

(05.01.2017)

Bornova Belediyesi Meclis Üyelerine Prof. Dr. Aysun Sofuoğlu tarafından URBANREC proje sunumu gerçekleştirildi.

(01.03.2017)

Prof. Dr. Aysun Sofuoğlu poster sunumu ile İstanbul'da düzenlenen International Brokerage Event TURKEY in HORIZON 2020 ( UFUK-2020) etkinliğinde yer alan Cities of the Future – İstanbul 2016’ya katıldı.

(30.09.2016)